Narazila jsem na zajímavý článek ohledně kadeřavosti, ve kterém se praví, že klíč k vítězstvím nad kadeřavostí netkví v použitém přípravku (tedy zda se jedná o Sulku, Kuprikol či jiné), ale v době aplikace. Za ideální dobu je označeno období, kdy počet hodin, kdy je teplota vyšší než 7 stupňů, je vyšší než 70, respektive 100. Na jaře zkusím vysledovat a budu informovat,

Jakou máte zkušenost s dobou aplikace přípravků proti kadeřavosti?
_________________________________
I read an interesting article about leaf curl disease (sorry, only in Czech) which indicates that the choice of the agent (the product against the leaf curl disease) is unimportant compared to the period WHEN it is applied. The study reveals that the best period when the application shall take place is when the temperature is above 7° for at least 70 hours (or, at its best, 100 hours). This period differs year from year (from February to April, according to the study) and, naturally, it depends on the location. If you are interested, just write me and I will translate the defined part of article for you.

Have you found the best time for the application against the leaf curl disease? 
 
 
Picture
Téměř předposlední sklizeň - na rostlinách už zbývají hlavně masitá a žlutá rajčata, snad stihnout dozrát...
_______________________

One of last harvests this year - the remaining tomatoes are mainly beefmasters and yellow tomatoes; hopefully they will manage to get ripe.

 
 
Picture
Podařilo se mi již zrýt a na zimu připravit druhý záhon. Jelikož je upravené půdy už celkem dost, zakoupila jsem (ačkoli je již poměrně pozdě) Semínka pro zahrádkáře - luskoobilní směs (k vysetí podle instrukcí až do října, podobně i čistě hrachová směs; ostatní směsi jsou určeny na jaro/léto). 1 kg mi vyšlo přesně na 2 záhony. Teď už jen zapršet a čekat...
_________________________________

I prepared second bed for next year, so I decided to buy green fertilizer - peas-grain mix. This product is intended to enrich the soil and to protect it during winter (the peas-grain mix and sole peas are suitable for late sowing - up to October). 1 kg of this mix made 2 beds. Now in need for rain...

 
 
Picture
Konečně jsem se dostala k dokončení přípravy jednoho ze záhonů - zbavila jsem ho (snad) všech plevelů, vybrala kameny, které jsem našla (hromádka v levém rohu) a rozmělnila větší hrudky zeminy. Plánuji ještě zakoupit nějaké zelené hnojivo  (zřejmě žito nebo / a vikev), aby záhon nebyl přes zimu holý. Ještě 2 podobné záhony a 2 předzahrádky a bude hotovo...
______________________

I finally managed to prepare one of three vegetable beds - I did weeding and collected all stones I found (you may see the pile on the left) . I will now buy some green fertilizer to avoid the frost damage the bed. 2 beds and 2 frontgardens more and we´re done...

 
 
Picture
Zatím jen jeden květ na překvapení, ale přesto i v podzimní zahradě krásný...
___________________________

Even one surprise blossom can make the garden more beautiful place to stay in.

 
 
Picture
Kromě Zažít město jinak a Prazeleniny se na území hlavního města rozmáhá čím dál více projektů, které mají pro zvelebení města a sousedských vztahů smysl - dalším z takových je Uličník - stránka pro všechny, kteří by rádi založili vlastní projekt (např. sázení bylinek ve vnitrobloku) a spolupracovali by rádi s dalšími lidmi. 

Pražáci, jdete do toho?
_____________________________

Many Prague citizens are not feeling comfortable in their city and want to change something - reduce car parking, enhance neighbourhood relations, promote hidden courtyards in city centre buildings, etc. For these purposes, they "gave birth" to a number of websites - Zažít město jinak, Prazelenina or Uličník.

Do you know any of such websites / initiatives in your neighbourhood?

 
 
Picture
Pro hnojení rostlin není vždy třeba pořizovat "umělá" hnojiva, ale lze využít i něco, co se u vás v domácnosti nebo zahrádce nachází... zde je namátkou pár tipů:

1) Kompost - staré známé. Ideální forma hnojení, nenáročné (relativně) na přípravu, horší z hlediska časového (trvá jeho "vyzrání"). Použití téměř univerzální.

2) Dřevěný popel - je specifické hnojivo, obsahuje zejména vápník, draslík a fosfor. Lze ho použít prostřednictvím kompostu (tedy přidat popel do kompostu) nebo samostatně, ovšem nikdy ke kyselomilným rostlinám.

3) Listí - spadané listí ze stromů lze využít na jaře dalšího roku k pohnojení rostlin, keřů a stromů, necháme-li je uzavřené ve velkých pytlích či zakopeme-li je do záhonů. Pro tento účel (ani do kompostu) nepoužíváme zásadně listí z ořešáku.

4) Zelené hnojení - pěstování, posečení a zapravení určitých rostlin pomáhá pohnojit záhony v době, kdy jsou "bez užitku", tedy v době, kdy jsou neobsazené nebo po sklizni. Více o jednotlivých rostlinách určených pro zelené hnojení viz zde nebo zde

5) Kopřivová jícha - jako hnojivo a možná i repelent na hmyz lze použít dlouho naložené kopřivy v dešťové vodě (nikoli v kovovém vědru) - ideálně 14 dní. Popis konkrétní přípravy lze nalézt např. zde.

6) Odpad z domácnosti - také jednotlivé "odpadky" se dají použít přímo jako hnojivo bez nutnosti zpracování v rámci kompostu; jedná se např. o banánové slupky (lze použít při sadbě), skořápky od vajíček (rozdrcenými skořápkami lze přihnojit např. rajčata), moč (tady se nejedná o klasický odpad, ovšem hnojit se jí dá taktéž).

_____________________________

Have you tried any natural fertilizer? They are for free (mostly), all-purpose (at least few of them) and unlimited... try these:

1) Compost - well-known, best univerzal fertilizer; however, its preparation, although simple, is long.

2) Wood ashes - fertilizer rich in calcium, potassium and phosphorus. You may use it though compost or independently, never to fertilize acidophilic plants.

3) Leaves - leaves from trees may be used in spring as to fertilize plants, bushes or trees if preserved in bags or dug in beds. Beware of walnut tree leaves.

4) Green fertilizer - certain plants may be used to fertilize beds; you can sow, mow and bury these plants and fertilize the soil while unused or after harvest. 

5) Nettle tea - you may use nettle tea (or "teas" from other plants) to fertilize all plants.

6) Household trash - even individual trash  may be used directly (not adding to compost) as a fertilizer; e.g. banana peels, eggshells or urine. 


 
 
Před týdnem jsem vysadila další špenát, abychom měli průběžnou sklizeň - na fotkách lze porovnat původní špenát a novou sadbu - jsem zvědavá, jak bude chutnat. Snad to již brzy zjistíme..
__________________________

I sowed second part of spinach seeds as to prolong the harvesting time. You can compare the original and this new sowing - I am quite curious about the taste of this spinach variety. We will see pretty soon...
 
 
Picture
V návaznosti na minulý článek o možnosti ochrany dětí před pádem do jezírka přidávám pokračování příběhu: kari síť je již zakoupená a rozdělená na 2 půlky tak, aby zakryla jezírko ve 2 vrstvách (a vznikla tak oka 5x5 cm namísto stávajících 10x10 cm).

Dnes jsem podnikla první fázi natírání (doporučen mi byl Hammerite přímo na rez, zakoupila jsem nejmenší balení), barvu jsem vybrala tmavě šedou - jen natření jedné vrstvy 1,5 x 2 m (doporučovány jsou 2) trvalo 3 hodiny, což je tedy docela dost. Výsledný efekt po prvním nátěru bude překvapení příště, poněvadž za mé přítomnosti lak neuschnul. S lakem se ale příjemně pracovalo (zdržení bylo dáno spíše drážkovanou strukturou povrchu kari sítě), druhá vrstva by tedy mohla být rychleji hotová. Co se týká množství, asi by bylo lepší mít větší balení, malá nádoba je ideální na důkladné natření této jedné sítě o rozměrech 1,5 x 2 m.

_____________________________

As I promised earlier, I purchased the mesh (5mm wire, netting 10 x 10 cm. 2 pc a 1,5 x 2 m). So the final netting shall be 5 x 5 cm.

I managed to get the mesh painted today (only the first layer of Hammerite Direct to Rust, which was recommended to me, took 3 hours!), I hope that the second layer will be a lot quickier... However, the Hammerite paint is really a good tip as you do not need any base paint and you can apply it to any "normal" surface. The smallest available tin is, according to my experience, ideal for a mesh 1,5 x 2 m.

 
 
Picture
Dnešní sklizeň - už začala dozrávat i žlutá rajčátka, brzy jich snad bude více.. ve skleníku se mezitím na některých listech rajčat rozmohla nějaká choroba (hniloba, uschnutí?), která postihla také pár plodů (cca 5), ostříhala jsem tedy všechny napadené listy a uvidíme, jak bude situace vypadat příští týden.. ovšem hlavní sklizeň už by nic postihnout nemělo.
___________________________

Today, the harvest was enriched by first yellow tomatoes (hopefully to prevail next weeks); unfortunately, some tomato plant leaves were infested with rot (or drought?) as well as certain tomatoes (approximately 5). I managed to cut all infested leaves and we will see next week - the main harvest shall not be affected.