SeedSava

07/30/2013

0 Comments

 
Dalším z řady zlepšováků, které se zatím v naší zemi nedají sehnat, je SeedSava - sázecí "miska". Slibuje rychlejší a přesnější sázení (oproti ručnímu) tím, že v daných vzdálenostech vypouští posunutím plastové části jednotlivá semena. SeedSava je přitom sadou různých nástavců, které se liší velikostí otvorů na semena, aby bylo možno efektivně sít všechny plodiny.

Osobně si myslím, že je tato věc těžko prodejná ve Velké Británii, natož u nás, ale stejně jako se vším - každé zboží si najde svého kupce. Koupili byste si SeedSava Vy?
 
 
Picture
Nadešel čas nechat chvíli zelenou část zahrádky na pokoji a věnovat se stejně důležitým "hnědým" částem. Momentálně mne zaměstnává výkop strouhy na odvod vody, která se na hranici našeho pozemku dostává s odvodní trubky. Dohromady má cca 15 metrů, z toho je "zrekonstruovaných" (strouha na tomto místě kdysi byla) cca 6. Do podzimu, tedy do období větších děšťů, snad zvládnu dokopat a obložit i zbytek. Používám dřevěné trámy, které jsem vytěžila ze starého dřevníku, který chci zlikvidovat.

Máte lepší tip, čím vyložit stěny, případně dno strouhy?

 
 
Při pohledu na tento článek mne napadá, zda i v zahraničí mají se zloději v zahrádkářských koloniích a polích zkušenosti (ve velkém) - zahrádkáři, které sleduji (tedy jejich blogy), nikdy podobné strasti nesdíleli.

For readers from abroad - are you aware / have you experienced single or multiple thefts of your crop (e.g. garlic, cauliflower,...)? Just to make sure that the gardeners and farmers in the Czech Republic are not the sole people with this problem.
 

Kompost

07/23/2013

0 Comments

 
Picture
Nový kompostér už je na místě a čekám, co z něj vzejde. Stloukla jsem ho ze 4 palet a ačkoli vypadá poměrně nenáročně (rozměrově), naplnit ho nebude zas taková legrace, alespoň pokud se člověk bude chtít držet základních pravidel kompostování (viz např. www.kompostuj.cz) - zatím doma shromažďuji zbytky jídla (s výjimkou živočišných pozůstatků), které na kompost dávám cca jednou za 2 dny a vrstvy střídám s posekanou trávou, starým listím, seschlou trávou a v posledních dnech i spadanými nezralými jablky. Půdu pod kompostérem jsem před jeho umístěním zryla, aby bylo pro kompost připraveno ideální prostředí. V posledních suchých dnech jsem kompostér už několikrát zalila, aby v něm vůbec něco kloudného mohlo probíhat...

Masa v kompostéru roste pomalu, ale doufám, že ho brzy naplním a budu ho moci použít na nové (budoucí) záhony.

Příští reportáž už z druhé mřížky (tedy naplněného kompostéru po prostřední 

 
 
Picture
Rybíz už nám pomalu dozrál a bylo třeba ho nějak zužitkovat. Čerstvý rybíz si dám ráda, ale na to je ho až příliš. Kromě zamrazení a využití na marmeládu ho lze využít také na nakládání, ovšem to jsem letos neudělala.

Podle receptu Domácího konzervování ovoce a zeleniny jsem z černého rybízu (s přídavkem josty a červeného rybízu) udělala černorybízovou marmeládu. Ještě se mi v lednici chladí jedna dávka červeného a bílého rybízu, která dopadne podobně - rybíz využiji nejvíce právě v podobě marmelády, případně na moučníky (proto jsem i jeden sběr červeného zamrazila na bublaninu).

Máte nějaké osvědčené recepty pochutiny z rybízu?

 

Herbmat

07/17/2013

0 Comments

 
http://www.earthstarter.com/

Co vy na to? Zalévá se "sama", je malá, znovupoužitelná, máte předepsáno, co a kam zasadit, dodáno i se semeny uloženými v hnojivé kapsli - to je Nourishmat (tedy "výživná podložka").

Podle mne v Čechách neprodejné, a to s ohledem na zahrádkářskou hrdost udělat si všechno sám a podle sebe... cena rovněž není zanedbatelná. Ale na druhou stranu, nápad je to dobrý a dal by se v tuzemském prostředí použít jako východisko pro méně nákladné a více kreativní produkty.
 
 
Pokud ovládáte angličtinu, nenechte si ujít tipy na pěstování celé řady plodin na stránkách Fennel and Fern.
 
 
PictureZdroj: www.montessori-activities.com
Znáte ho? Já ho viděla (na cizokrajném blogu) poprvé. Jedná se o na první pohled zbytečnost, ale možná by ho mohl využít někdo, kdo papírové kornoutky vyrábí ve velkém množství a obtáčení kolem skleničky ho už nebaví.

Prodává se v některých e-shopech i u nás

Máte tip, jak vyrábět papírové květináče jinak než za pomoci skleničky?

 
 
Nechte se inspirovat některými zahraničními blogy:
Chiot´s Run - farmaření, ale především (bio) zahrádkaření (včetně malých projektů) - zde mne zaujalo např. hnojení prostřednictvím kapslí obsahujících červy k vylíhnutí (a tedy i ke zlepšení kvality půdy), které lze sehnat na amazonu.

Skippy´s Vegetable Garden - bližší standardnímu formátu českého zahrádkáře.

Down on the Allotment - nejen rady pro kutily, např. na hnojivo z kopřivového nálevu.
 
 
Pro všechny, kteří se podobně jako já připravují na podzimní výsadbu kanadských borůvek (nebo se o jejich pěstování chtějí dozvědět více), mohu doporučit příspěvek Pavla Chlouby uveřejněný na jeho blogu

Nakonec budu zřejmě volit výsadbu kanadských borůvek, nikoli kamčatských (oproti svému původnímu příspěvku), bude to zřejmě znamenat poměrně vysoké náklady spojené s výsadbou (zejména s ohledem na nutnost vyměnit půdu za rašelinu), ale jak je vidno u sousedů na zahrádce, zdejší prostředí kanadským borůvkám očividně svědčí. V době vegetace bude sice nutno je pravidelně (a nejlépe) denně zalévat, ale věřím, že se odmění... u nás je navíc půda vlhčí (o čemž svědčí plodnost nezalévaných borůvek "odvedle"), takže by případné vynechání zálivky nemuselo být ke škodě.

Máte doporučeného prodejce kanadských borůvek?