Picture
Zaštípla jsem již všechna rajčata, aby mohla veškerou svou sílu věnovat  zrání plodů. Co se stane s tímto mackem vlevo, toť těžko říci, zatím se týden od týdne zvětšuje (momentálně je velký jako má dlaň), ovšem po červené barvě ani vidu - stejně tak ostatní macci na stejném stonku. Dnes sklizeň obnášela asi 1 kg rajčat - většina stále visí na stoncích.

____________________

I pinched the top of all tomatoes as to get them concentrated on ripening. The "beefmaster" on the left is still growing, but does not show any signs of red colour... so we will see. However, today´s harvest: 1 kg of fully red tomatoes (with the majority of unripe tomatoes still hanging on plants).

 
 
Picture
Aktualizace fotek kompostéru - v současnosti je téměř naplněný. Snažím se zachovat pravidlo vyváženosti zelené a hnědé části, uvidíme za pár měsíců, jestli se snaha vyplatila. Dnes jsem ještě vyplnila prostor mezi díly palet drny, aby kompost získal větší mikroklima.

___________________________

Recent view on my compost bin - currently almost full. I try to obey the rule of green/brown proportionality, so we will see...

 
 
Picture
Hrášek již trochu povyrostl, ale tuto sázku do loterie jsem doplnila sázkou na jistotu (doufejme) - špenátem. Vysázeno do truhlíků, do kvalitní zeminy. Na fotce vlevo je špenát po 6 dnech...

__________________

Peas are growing, however, I try to grow something which is far more probable to be cropped this autumn - spinach. Grown in container, 6 days old (photo on the left)...

 
 
Picture
Jeden z experimentů (způsobený nedostatkem místa a času na zasetí na jaře) je výsev hrášku v srpnu. Zatím se mu daří dobře, vyklíčila téměř všechna semena, tak uvidíme, co se bude dít dál.

Mezitím jsem našla několik zajímavých odkazů na české odrůdy hrášku: 
http://diskuse.nachvojnici.cz/viewtopic.php?f=69&t=194
http://gengel.webzdarma.cz/katalog/katalog.html#7.ZAHRADNÍ PLODINY |outline

_________________________________________

One of my experiments (as a result of my inability to sow properly during spring) is to manage to get some peas out of these plants... these ones are approx. 2 weeks old and becoming a fast-growing plant.

 
 
Picture
Včera jsem se přidala do řad Seedy Pen Pals, tedy okruhu zahrádkářů z EU, kteří si 2x ročně posílají semínka různých rostlin. Systém funguje tak, že v lednu a srpnu daného roku dostanete kontakt na svého "pal", tedy přítele, se kterým se domluvíte, co a kam mu máte poslat (může Vám sdělit preference co do druhu semen, ovšem cílem nejsou další výdaje na nová semínka, ale maximalizace využití semínek, která již máte zakoupena a např. je nestihnete zasít). Stejně tak dostane kontaktní údaje na Vás někdo třetí, který Vás stejným způsobem kontaktuje a zašle Vám semínka dle Vašeho přání. Komunikace probíhá přes e-mail, samotné zasílání pak logicky poštou. Projekt Seedy Pen Pals je limitován na území EU, a to s ohledem na legislativní omezení dovozu semen z třetích zemí.

Přidejte se i vy! Stačí základní znalost angličtiny a ochota.

____________________________________

Yesterday, I finally joined the Seedy Pen Pals project - you may find all necessary information in the mentioned link. I find it very useful to get in touch with gardeners across the EU and as well to obtain seeds which are not available (or hardly) in our country.

So sign up!

 
 
Tentokráte bez fotky, protože momentálně naše zahrádka prochází velkou proměnou. Včera se mi podařilo porazit pár vzrostlých keřů, které teď budu porcovat na části a postupně užívat ohně, na jehož živení je použiji. Práce je to nefotogenická, nicméně je třeba ji provést - cílem je nově uvolněné místo (které tvoří jakousi "předzahrádku") zaplnit menšími rostlinami a ideálně letničkami - za touto předzahrádkou se budou již nacházet záhony a je třeba, aby porost na předzahrádce byl co možná nejnižší, ale zároveň vzhledný... zůstanou tam ze stávajících rostlin pouze pivoňky, které doplním např. směsí letniček či bylinkami.

____________________________________

A post without a photo - our garden is under severe transformation, so there is nothing to see at the moment. I managed to cut a number of bushes in the front of our garden and now it is time to get them away, presumably for a big fire. The front part of our garden will be from now on preserved for paeonies and annual plant or herbs - to keep it clear and low for enough sunshine for beds laying behind them.
 
 
Picture
Týden uplynul a vyrazila jsem opět na sběr rajčat. Zde je dnešní úroda.

Zvláště zvědavá jsem na jediného zástupce jiné odrůdy než Start (viz níže), kterého jsem dostala od kamarádky - na rostlině jsou zatím pouze 4 větší rajčata, z nichž ale největší má cca 200 g a stále roste (a nedozrává). Tak uvidíme.

_______________________________

Here we are with today´s harvest - now I am looking forward to those tomatoes (below) which are slowly growing, but not ripening yet (the biggest tomato has approx. 200 g).


 
 
Picture
Jedním z gigantů naší zahrádky je bezpochyby beztrnný ostružiník - očividně je na místě již více než 5 let, odhřížil se do dalších dvou nyní již samostatných rostlin, má cca 2,5 metru v průměru a letos se mu co do plodů velmi daří.

Ostružiny v průměru 1,5-2 cm veliké začínají postupně dozrávat - zatím je stačíme konzumovat přímo, ale celou produkci určitě spotřebovat nezvládneme. Nejsem schopná odhadnout, kolik kg ostružin ze všech 3 rostlin vytěžíme, ovšem bude to rozhodně největší sklizeň, která nás letos čeká. Do příštího roku bych ráda 2 sousední rostliny přestěhovala na jiné místo na zahrádce, protože všechny 3 na jednom místě zabírají příliš prostoru a navíc by stínily budoucím záhonům (nacházejí se na "předzahrádce", která je umístěna lehce nad úrovní záhonů). Mateřský ostružiník zřejmě ponechám na původním stanovišti, roste v rohu pozemku, a mnoho škody tedy nepáchá. Přestěhované rostliny bych ráda (na rozdíl od mateřské) vyvázala na drátěnku a vytvořila tak i přirozený živý plot mezi užitkovou a okrasnou/relaxační částí zahrady.

Jméno odrůdy našeho ostružiníku neznám, tipuji ale Thornfree (dozrává dříve než Thornless), ovšem je-li mezi Vámi někdo znalejší, ráda se poučím.
___________________________________


This spring and summer have been very generous to our thornfree blackberry (quite not sure about the exact classification of this blackberry - please, feel free to leave a comment with a guess) - it is a plant more than 5 years old with two daughters which I want to move to another side of our plot and put to wire. It has approx. 2,5 metres in diameter and cannot-guess-the-quantity of blackberries which are from 1,5 to 2 cm "tall" and beginning to ripe. It surely will be the best harvest in our garden this year.

 
 
Picture
Červenec se překulil do srpna a začíná hlavní sklizeň. V našem případě se jedná o sběr rajčat, která začínají červenat (na fotce je pouze pár "chudáků", kteří spadli po bouřce na zem ještě v zeleném kabátku).

Ovšem pozadu nezůstávají ani bylinky - v bujném růstu je bazalka (vlevo již otrhaná, vpravo připravena k použití) a zakořeňuje i rozmarýn, který jsem se jala rozmnožit ze stávajícího jednoho keříku. Zbytek zeleně na snímku je sušící se oregáno (vlevo nahoře, visí na okně) a otrhaný rozmarýn a saturejka. 

Každý den je něco nového, každý den dozraje 5 ostružin, zvětší se jablka, zvětší kompost a povyroste tráva. Léto je fajn.

____________________________________

August is the new July and the main harvest is now in process. You can see some yellow-orange-green tomatoes which accidentally fell from plants due to the storm of last days (the red ones had been "used" before the photo was taken).

Apart from tomatoes, the herbs are also playing a part in kitchen duties - two basils (the left one was duly involved in cooking last week), rosemary on the right side and rosemary, oregano and savory leaves (using the word "savory" for the first time - although it is not a such surprise compared to Czech "saturejka").

Enjoy your summer!

 
 
Zahrada v srdci má dovolenou - na viděnou za týden.