Tropy přešly a po pár dnech přišel opět déšť - stihla jsem mezitím sklidit cca kilo třešní, zalít rajčata, vyštípnout jejich vedlejší výhony, zkontrolovat, jak se (zatím) zelenají rajčata, a pohnojit. 

Zelenají se i jahody, vypadá to, že by jich mohlo být (bez jakékoli naší snahy) v ideálním případě pár kilo. Otázkou je, jestli se je do tohoto ideálního stavu podaří dovést. Zvolna provádím letní řez jabloní, který vzhledem k jejich zanedbanosti bude třeba provést o něco více a rozložit na několik let. Jablíčka na stromech nějaká jsou, tak snad i dozrají.
 

Tropy

06/19/2013

0 Comments

 
Na zahrádce je subsaharské podnebí, a nechávám ji chvilku odpočinout... angrešty jsou krásně velké a rybíz se vybarvuje. Snad to tak bude i po pátečních bouřkách. Bylinky zatím přežívají, ale uvidíme, jestli to zvládnou všechny zcela bez úhony...
 
 
PictureZdroj: www.fiskars.cz
Nakonec jsem se nákup pily rozhodla odložit na neurčito a místo ní (s ohledem na nutnost dosáhnout do koruny, což s pilou není příliš praktické, zejména při větvích do 5 cm v průměru) jsem se rozhodla zakoupit nůžky na silné větve od společnosti Fiskars. 

Na internetu mají tyto nůžky velmi dobré hodnocení a recenze; vzhledem k tomu, že jejich cena nepřevyšovala cenu pily (resp. bez nutnosti zakoupení teleskopického nástavce např. v systému Quikfit byla ještě o něco nižší), nebyl důvod tuto koupi oddalovat. Je ještě potřeba udělat na zahrádce celou řadu věcí, které se standardními zahradními nůžkami už udělat nejdou a zároveň ještě nevyžadují pilu (např. průklest větví, odstranění náletů), tzn. větve o průměru mezi 2-5 cm. Snad udělají dobrou práci a čest své značce.

Máte s těmito nůžkami zkušenost?
 

 
 
PictureZdroj: http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/obchod/Phlox---flox--plamenka
Když se mluví o skalničkách, nemohu dopustit na dvě květiny: phlox (plamének) a hvozdík. Oba krásně pokrývají půdu, jsou nenáročné na pěstování, souměrně se rozrůstají (dají se tedy i dobře a efektivně množit) a nádherně kvetou. Dají se sehnat (nepotřebujete-li do sbírky již některé vzácnější kousky) za levné peníze, a radost pak mohou dělat nejenom Vám, ale i ostatním skalkařům, s nimiž můžete tyto skalničky povyměňovat.

Phloxů i hvozdíků existuje velké množství - liší se (pro laiky) zejména barvou a velikostí květů, od bílé přes červenou až do fialova. 

Jaké jsou Vaše oblíbené druhy?

 
 
Picture
Máte-li na zahrádce jezírko, ideálně ho dokreslí vrba. A těm, kterým by nestačila vrba jíva, mohou sáhnout po zajímavější formě vrby, kroucené vrbě (Salix erythroflexuosa). Tato vrba je oblíbeným solitérním keřem (náročnějším pouze na dostatek vláhy) a lze ji velmi dobře tvarovat (proto ji lze nalézt v nejrůznějších podobách). Lze ji dobře, i radikálně zmlazovat a odstraněné a suché větve lze použít na aranžování. Lze ji také velmi jednoduše množit (větvičky stačí dát do vody, kde pustí kořeny), proto pokud po ní toužíte, neváhejte oslovit své známé, kteří ji mají, aby Vám ji kousek věnovali.

 
 
Picturezákula zcela vlevo a vpravo
Tento keř s poměrně zvláštním názvem je zajímavou ozdobou zahrady nebo jejího živého plotu - roste do výšky cca 1,5-2 metrů a působí křehkým dojmem. Jeho výhodou je možnost jej po odkvětu (v červnu, ovšem je schopný vykvést i na podzim) výrazně seříznout (až k zemi). 

Zákula má několik podob, nejčastější je ale její plnokvětá forma, která je také pro pohled nejzajímavější. Je sice v našich zemích nepůvodním keřem, ale snáší vcelku všechny druhy půdy (s výjimkou příliš těžké půdy).

 

Kosatce

06/08/2013

0 Comments

 
Picture
Nastala doba kosatců, které já mám osobně velmi ráda. Jednak se jedná o rostliny nenáročné, a pak se dobře množí a krásně kvetou (v neposlední řadě se výborně, jak vidno z fotek, hodí i k jezírku).

Dnes jsem se kromě kosatců "na živo" dívala rovněž na internet s tím, jaké odrůdy se u nás dají sehnat. Pátráte-li po dalších kosatcích do své sbírky, nevynechejte KGardens - nepřeberné množství variet, barev a velikostí kosatců Vás jistě uchvátí.

 
 
Dnes dorazily nůžky (viz původní článek): dala jsem na rady a pořídila http://www.gardena.com/cz/tree-and-shrub-care/secateurs/racnove-nuzky-smartcut-comfort/ - hned jsem je vyzkoušela a jsem spokojená (v porovnání s cca 20 let starými nůžkami), nůžky si hravě poradí se všemi větvemi a ráčnový mechanismus opravdu přijde vhod. Nemusíte se tak pižlat s každou tlustou větví, ale jen zapumpovat a větev odříznete jako nic. Tak a teď ta pila...

 
 
Toto není obchodní sdělení.

Jistě máte svá oblíbená zahradnictví, kde najdete vše, co potřebujete, a navíc jsou vždy ochotní a vstřícní - podělte se o ně zde (Vaše příspěvky budou z komentářů přesunuty to těla tohoto příspěvku) - pomůžete tak nejenom "svým" zahradnictvím, ale také těm, kteří chtějí najít novou inspiraci.

Zahradnictví v Praze:
Zahradnictví Chládek (http://www.zahradnictvi-chladek.cz/) - Praha 6
Zahradnictví Krulichovi (http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/) - Praha 6 (prodejny Praha 1, 5 a 6)


Okolí Prahy:
Zahradnictví Kruh (http://www.zahradnictvikruh.cz/) - Jilemnice
Zahrada v Černém Volovi a Červeném Kostelci (http://www.trees.cz/)
 
 
Picture
Dostala jsem se konečně k jednomu z napadených stromů - mladé broskvoni. Jednoznačně se jedná o kadeřavost; bohužel ve stádiu, kdy není téměř poznat, o jaký strom se jedná, jelikož jsou napadené téměř všechny listy (strom zůstal bez péče dlouhou dobu).

Broskvoň díky tomu vypadá jako na podzim, hýří červenou a růžovou a neprospívá (nekvetla, neroste).

Kadeřavost způsobuje houba puchýřnatka broskvoňová (Taphrina deformans), která se na jaře rozšiřuje do pupenů a oslabuje broskvoň tak, že nevykvete, květy opadají nebo má broskev nápadně malou (kvantitou či kvalitou) úrodu.

Řešením je chemický postřik, a to ve dvou vlnách - prve po opadu listů (tedy na podzim), tento postřik se opakuje dvakrát, a to tehdy, je-li příhodná teplota (cca 10 stupňů) po několik dní, a pak na jaře (poprvé, kdy teploty opět vystoupají k 10 stupňům, pak za 14 dní a případně ještě potřetí, nejpozději do doby kvetení.

Doporučované přípravky jsou Kuprikol, Delan 700 WG, Dithane DG, Sulka nebo Syllit 65.

Snad se broskvoň podaří zachránit a příští rok vyroste, případně zaplodí.