Picture
V současné době řeším otázku, jak jezírko, které se na zahrádce nachází, ochránit před nájezdem dětí, respektive děti ochránit před pádem do jezírka. U bazénu je řešení vcelku jasné, výrobce většinou své produkty vybaví uzamykatelným poklopem... u jezírka to ale nejde. Své poznatky shrnu do tohoto příspěvku, snad budou někomu nápomocna. Řešení existuje několik:

1) jezírko zrušit a využít jiným způsobem: např. rašeliniště, které lze vyrobit z původního jezírka, je popsáno z Zahrádkáři (6 nebo 7/2013). Jednou založené jezírko je škoda likvidovat úplně, pokud je mělké, můžete zasypat rašelinou a zasázet borůvky...

Výhody: 100% úspěšnost, možnost se k jezírku později vrátit.
Nevýhody: často nákladné (při přeměně) a co si budeme říkat, je toho škoda.

2) osázet okolí jezírka vysokými a pichlavými rostlinami. Není nad to přikoupit irisy a z břehů jezírka vytvořit neprostupnou džungli... ta ovšem bude neprostupná i pro Vás.

Výhody: zachování jezírka a jeho ekovýznamu, levné.
Nevýhody: rozhodně (zejména u větších dětí) není bezpečné, limituje přístupnost k jezírku, a tedy k čištění, až na nulu, může vyvolat "zazelenění" jezírka.

3) plot. Jednoduché, existuje mnoho variant, může být vzhledný.

Výhody: zachování jezírka a jeho vzhlednosti.
Nevýhody: nákladnost a snížená bezpečnost (děti si určitě zkusí přelézt).

4) mříž do jezírka. Nenašla jsem u nás, ale zde. U nás by určitě šla vyrobit/dovézt také.

Výhody: absolutní bezpečnost.
Nevýhody: pořizovací náklady, poměrně dost hyzdí jezírko.

5) ozdobná mříž nad jezírko. Opět jsem nenašla u nás, ale zde, ovšem pro zručného kováře není problém.

Výhodyabsolutní bezpečnost.
Nevýhody: pořizovací náklady.

6) textilní sítě do jezírka. Přímo pro účel ochrany jezírka před pádem jsem našla na ebayi, u nás by alternativy existovaly též, ovšem těžko říci, jak s otázkou nosnosti takovýchto "necertifikovaných" sítí (certifikací myslím to, že by byly určeny přímo pro ochranu před pádem osoby).

Výhodyabsolutní bezpečnost (půjde-li o nosnou síť).
Nevýhody: neexistuje adekvátní produkt na českém trhu.

7) železné sítě do jezírka. Pro tuto možnost jsem se rozhodla já. Pro malá jezírka budou zřejmě stačit svařovaného sítě (sloužící též k výrobě klecí, voliér); ty se prodávají okolo rozměru 2x1m (ovšem vždy je nutno vyzkoušet nosnost - na tyto sítě žádné zkoušky nosnosti neexistují), pro větší jezírka (ovšem větším myslím stále jezírka do cca 2x2m) lze doporučit kari sítě (ideálně nalakovat protikorozním lakem), které mají sice větší rozměry ok (10x10cm, 15x15cm), ovšem při položení dvou vrstev na sebe lze vytvořit oka 5x5cm, což by i těm nejmenším dětem mělo znemožnit přivodit si úraz (i použití jedné vrstvy kari sítě zajistí, že se dítě neutopí, ovšem noha či ruka mu okem projet může). Kari sítě se prodávají s různou silou drátu (od 4 mm, já zvolila 5mm).

Výhody: nízké náklady, absolutní bezpečnost (po vyzkoušení nosnosti).
Nevýhody: hyzdí jezírko.

Za mne tedy zvítězila bezpečná varianta, která není nákladná, ovšem která na jezírku nebude přímo ladit oku. Ale což, jde hlavně o zdraví. Kari síť je objednaná, po nalakování a instalaci budu informovat. Jak řešíte bezpečnost svých dětí u vody Vy?

________________________________

When considering the protection of the pond against children, or, better, protection of children against the pond, few possibilities came to my mind:

1) "cancel" the pond or reuse it for another purpose (peatbog with carnivorous plants, blueberries).

2) grow thorny and tall plants around the pond (not absolutely safe and limits the access to the pond and its maintenance).

3) fencing - well, it looks good, but it attracts children as well - they will occassionaly climb up the fence.

4) Safapond. No alternate product here in the CR, but although it seems (and it is) absolutely safe, it looks awful. I would rather prefer the option 1) insted of putting Safapond (however, it depends on the area concerned).

5) decorative bars. This could be produced by any experienced blacksmith or a professional company.

6) textile meshes. In the CR, there is no alternate product to this, but always make sure, that the mesh is attested to be used for the protection against the fall of a person.

7) metal mesh. I prefer this option due to its low costs and absolute safety. I will use the metal material used to reinforce concrete (called "kari" mesh) made of 5mm thick wire. I will paint it (as the original product is highly corrosive) and put it on the pond in two layers (with will create a "supermesh" with 5x5cm holes).

I will inform you on any advance in this measure (the mesh is being prepared in the warehouse). How do you protect your pond/children?


 


Comments

iva
04/06/2014 11:35am

tohle jsem našla na netu

http://www.farmarik.cz/dum-a-zahrada/katchakid-bezpecnostni-sit-proti-padu-ditete-do-bazenu/informace-o-produktu/

Reply
Dominika
04/06/2014 3:08pm

Díky za reakci, zajímavý "vynález".. jediný háček, který na první pohled vidím, tkví v tom, že tam bude potřeba dost záchytných bodů, kde síť uchytit, které budou muset splňovat nějaké podmínky, aby se v případě pádu dítěte nevytrhly. Ovšem díky za tip, třeba poslouží ostatním!

ReplyLeave a Reply