Picture
Při prozkoumávání ovocných keřů na zahrádce mne zaujal jeden, který jsem od pohledu znala, ale netušila jsem vlastně, o jaký keř se jedná a k čemu se dá využít.

Po delším zkoumání jsem se dostala k meruzalce velkoplodé (nebo zlaté) - Ribes aureum - keři ne nepodobnému rybízu. Z dostupných informací vyplývá, že plody se dají konzumovat (přímo nebo v upravené formě), ovšem nejsou zřejmě tak chutné jako rybíz samotný.

Škoda, že se meruzalka zatím na zahrádkách (kromě své časté funkce jako podnož pro angrešt a rybíz) neuchytila podobně jako rybíz nebo angrešt, krásně kvete a z jejích plodů určitě také něco dobrého vznikne - o tom ale více až na podzim.

"... opadavý keř dorůstající do výšky až 2,5 m. Je mrazuodolný, není náročný na půdu, má rád prosluněné stanoviště. Je vhodná do volně rostoucích živých plotů, používá se jako podnož pro stromkové tvary angreštů a rybízů. Listy se na podzim zbarvují od žlutooranžové do tmavě červené barvy. Plody jsou purpurově hnědé až černé bobule, které postupně dozrávají v srpnu, zůstávají na keři a neopadávají. Mají svou typickou, příjemně navinulou kořenitou chuť, kterou nemá rybíz ani angrešt, lze ji přirovnat k borůvkám, brusinkám nebo jeřábu. Obsahují hodně vitamínu C, jsou vynikající jak pro přímý konzum, tak i pro kuchyňské zpracování jako u rybízu."             

Zdroj: 
http://zivazahrada.com/ovoce/meruzalka-velkoploda.php
V komentářích budu ráda, když nasdílíte své recepty na plody meruzalky velkoplodé, protože na ty je zatím internet krátký, případně i upřesnění uvedených informací (např. ohledně rozdílu mezi meruzalkou zlatou a velkoplodou).Leave a Reply.