Picture
Jak se přibližuje podzim, nadchází i otázka toho, co se zahrádkou. Rozhodla jsem se, že hlavní zahrádkářskou činnost soustředím do drobného ovoce a bylinek. Neznamená to, že nebudu mít žádné záhony - naopak, rozvrhla jsem si zatím 3 záhony (zatím ovšem bez rozvrhnutého obsahu, protože na to mám čas do jara).

Do podzimu tedy plánuji stihnout:
 • zrýt 3 záhony a zrýt a kompletně připravit (včetně hnojení) místa na keře/stromky (vlevo na fotce je připravený, ačkoli nepohnojený záhon na maliny),
 • zrýt předzahrádky na letničky, pivoňky a spol,
 • pokácet zbylé nepotřebné jabloně, které stojí na ploše jednoho záhonu.

Na podzim pak chci:
 • přesadit stávající 2 ze 3 ostružin,
 • koupit a zasadit 
 1.  maliny (odrůdy zatím nemám definitivně vybrané, ovšem určitě několik odrůd "čistého" maliníku, tedy nikoli malinoostružinu a spol. - předběžně HimboTop, možná žlutá malina,...)
 2.  angrešt 2x - jeden červený, nejspíše Hinnonmaki, a jeden standardní bílý, oba rezistentní vůči padlím (zatím nevím, zda keř nebo stromek, možná spíše stromek, na zahrádce již 2 keře angreštu máme)
 3. rybíz 2x - jeden červený a jeden černý (máme na zahrádce všechny 3 druhy rybízu, paradoxně nejlépe jde rybíz bílý, který mi zas tak nechutná), odrůdy vyjasněné nemám, ale červený rybíz bych chtěla stromkový, černý jako keř,
 4. borůvky - několik odrůd kanadských borůvek.


Plány jsou velkolepé, ovšem uvidíme, jak to s nimi dopadne... a jaké máte plány se zahrádkami Vy? Nějaké osvědčené tipy co do odrůd uvedeného ovoce?

______________________________

As the autumn is slowly approaching, the plans what to do with the plot are emerging rapidly. My idea is to concentrate on berries (next year, but hopefully for a ling time) as I like them and as berries are, contrary to all kinds of available vegetables and fruit, expensive in the CR. Nevertheless, I plan to have 3 vegetable beds (even though I still not have a clue what to grow there, presumably zuchinni, squashes, runner beans and few tomatoes will do the job).

My main task as to the mid-September:
 • dig these 3 vegetable beds and dig AND prepare completely beds for berries (the photo on the left illustrates the raspberry bed, although not fertilised),
 • dig the entrance "beds" aimed at annual plants, peonies,...
 • cut the rest of useless appletrees growing on one vegetable bed.


As of mid-September, I want to:
 • move 2 of 3 blackberries,
 • buy and plant:
 1. raspberries (not decided about types, but I want "true" raspberries as HimboTop, not rasp/blackberries),
 2. gooseberries 2pc. - one Hinnonmaki, one "standard", both resistant to mildew; not decided whether to buy a tree variety or a bush - what would you go for?
 3. redcurrant and blackcurrant 1 and 1 pc. - we have all 3 kinds, but I want more black and red - and I want to try a tree variety for redcurrant,
 4. blueberries - the "Canadian" - big - blueberries.


If you have any advice or experience with these berries and like to share it, feel free - and thank you!


 

Leave a Reply.