Picture
Jedním z gigantů naší zahrádky je bezpochyby beztrnný ostružiník - očividně je na místě již více než 5 let, odhřížil se do dalších dvou nyní již samostatných rostlin, má cca 2,5 metru v průměru a letos se mu co do plodů velmi daří.

Ostružiny v průměru 1,5-2 cm veliké začínají postupně dozrávat - zatím je stačíme konzumovat přímo, ale celou produkci určitě spotřebovat nezvládneme. Nejsem schopná odhadnout, kolik kg ostružin ze všech 3 rostlin vytěžíme, ovšem bude to rozhodně největší sklizeň, která nás letos čeká. Do příštího roku bych ráda 2 sousední rostliny přestěhovala na jiné místo na zahrádce, protože všechny 3 na jednom místě zabírají příliš prostoru a navíc by stínily budoucím záhonům (nacházejí se na "předzahrádce", která je umístěna lehce nad úrovní záhonů). Mateřský ostružiník zřejmě ponechám na původním stanovišti, roste v rohu pozemku, a mnoho škody tedy nepáchá. Přestěhované rostliny bych ráda (na rozdíl od mateřské) vyvázala na drátěnku a vytvořila tak i přirozený živý plot mezi užitkovou a okrasnou/relaxační částí zahrady.

Jméno odrůdy našeho ostružiníku neznám, tipuji ale Thornfree (dozrává dříve než Thornless), ovšem je-li mezi Vámi někdo znalejší, ráda se poučím.
___________________________________


This spring and summer have been very generous to our thornfree blackberry (quite not sure about the exact classification of this blackberry - please, feel free to leave a comment with a guess) - it is a plant more than 5 years old with two daughters which I want to move to another side of our plot and put to wire. It has approx. 2,5 metres in diameter and cannot-guess-the-quantity of blackberries which are from 1,5 to 2 cm "tall" and beginning to ripe. It surely will be the best harvest in our garden this year.

 

Leave a Reply.